Premi

GIURIA INTERNAZIONALE / main jury

Miglior Film / Best Feature Film

Esau, Pavel Lungin, Israel, 2020

Ibrat, Djakhangir Kasymov, Uzbekistan, 2020

Man of God, Yelena Popovic, United States, 2020

Mother of Apostles, Zaza Buadze, Ukraine, 2020

Neighbours, Mano Khalil, Switzerland, 2021

Omar and Us Maryna Er Gorbach, Mehmet Bahadir Er, Turkey, 2019

The Blue Girl Keivan Majidi, Iran, 2020

Yangzhen's Journey Chengxu LAN, China, 2021

Miglior Documentario / Best Documentary

A Punk Daydream, Jimmy Hendrickx, Indonesia, 2020

Between Fire and Water, Viviana Gomez Echeverry, Colombia, 2020

Holy Bread, Rahim Zabihi, Iran, 2020

The Bishwa Ijtema, Nuray Kayacan, Bangladesh, 2021

The Conference Of The Birds, Shahab Kermani, Germany, 2020

The Cremator, Nishon Shakya, Nepal, 2020

The Return of Elder Pingree - Memoir of a Departed Mormon, Geoffrey Pingree, United States, 2020

Miglior Documentario Corto / Best Short Documentary

AJAW Q'IJ, Chiara Faggionato, Italy, 2021

Give me souls, Matúš Ďuraňa, Slovacchia, 2021

I won’t remain alone, Yaser Talebi, Iran, 2021

Lazaru's Hunger, Diego Benevides, Brazil, 2020

Navras, Marco Huertas, Spain, 2020

Orphans Foot Children, Terry Jerry A'wase, Nigeria, 2020

What God Wants, Mykhailo Bogdanov, United States, 2020

Miglior Cortometraggio / Best Short

Before Darkness, Mosayeb Hanaei, Iran, 2019

Dabur, Saeid Nejati, Iran, 2020

Diversity, Martina Huismann, Marc Eggers, Germany, 2020

DỌLÁPỌ̀ Is Fine, Ethosheia Hylton, United Kingdom, 2020

Hands, Amen Sahraei, Iran, 2021

Incarnation, Luis Javier Pedraza, Mexico, 2021

Lifeline: The Brothers Who Hold the Same Breath, Abdullah Şahin, Turkey

Mandali, Meghdad Jalali, Iran

The End of the World, Taras Valihura, Ukraine, 2020

The Letter Room, Elvira Lind, United States, 2020

The mori, Daniel Bettoun, Israel, 2020

The Poor People, Lolita Naranovich, Russian Federation, 2020

Vincent before Noon, Guillaume Mainguet, Syrian Arab Republic, 2020

You And Me, Burak Kablan, Turkey, 2021

Gran Premio nello Spirito della Fede / Grand Prize in the Spirit of Faith

Esau, Pavel Lungin, Israel, 2020

Ibrat, Djakhangir Kasymov, Uzbekistan, 2020

Man of God, Yelena Popovic, United States, 2020

Mother of Apostles, Zaza Buadze, Ukraine, 2020

Neighbours, Mano Khalil, Switzerland, 2021

Omar and Us Maryna Er Gorbach, Mehmet Bahadir Er, Turkey, 2019

The Blue Girl Keivan Majidi, Iran, 2020

Yangzhen's Journey Chengxu LAN, China, 2021

A Punk Daydream, Jimmy Hendrickx, Indonesia, 2020

Between Fire and Water, Viviana Gomez Echeverry, Colombia, 2020

Holy Bread, Rahim Zabihi, Iran, 2020

The Bishwa Ijtema, Nuray Kayacan, Bangladesh, 2021

The Conference Of The Birds, Shahab Kermani, Germany, 2020

The Cremator, Nishon Shakya, Nepal, 2020

The Return of Elder Pingree - Memoir of a Departed Mormon, Geoffrey Pingree, United States, 2020

AJAW Q'IJ, Chiara Faggionato, Italy, 2021

Give me souls, Matúš Ďuraňa, Slovacchia, 2021

I won’t remain alone, Yaser Talebi, Iran, 2021

Lazaru's Hunger, Diego Benevides, Brazil, 2020

Navras, Marco Huertas, Spain, 2020

Orphans Foot Children, Terry Jerry A'wase, Nigeria, 2020

What God Wants, Mykhailo Bogdanov, United States, 2020

Before Darkness, Mosayeb Hanaei, Iran, 2019

Dabur, Saeid Nejati, Iran, 2020

Diversity, Martina Huismann, Marc Eggers, Germany, 2020

DỌLÁPỌ̀ Is Fine, Ethosheia Hylton, United Kingdom, 2020

Hands, Amen Sahraei, Iran, 2021

Incarnation, Luis Javier Pedraza, Mexico, 2021

Lifeline: The Brothers Who Hold the Same Breath, Abdullah Şahin, Turkey,

Mandali, Meghdad Jalali, Iran, 2021

The End of the World, Taras Valihura, Ukraine, 2020

The Letter Room, Elvira Lind, United States, 2020

The mori, Daniel Bettoun, Israel, 2020

The Poor People, Lolita Naranovich, Russian Federation, 2020

Vincent before Noon, Guillaume Mainguet, Syrian Arab Republic, 2020

You And Me, Burak Kablan, Turkey, 2021

 

GIURIA FORUM PER LA PACE E DI DIRITTI UMANI / Jury Forum Trentino for Peace and Human Rights

Nello spirito della Pace / In the Spirit of Peace

A House in Pieces, Jean Claire Dy, Manuel Domes, Doc, Philippines, 2020

Big Guy, Hicham Harrag Samir Harrag, Short, France, 2020

Orchestra from the Land of Silence, Lucia Kasova, Doc, Slovacchia, 2020

Twenty Years Now, Sandro Bozzolo , Doc, Italy, 2020

Diversity, Martina Huismann, Marc Eggers, Short, Germany, 2020

DỌLÁPỌ̀ Is Fine, Ethosheia Hylton, Short, United Kingdom, 2020

The Letter Room, Elvira Lind, Short, United States, 2020

The Blue Girl, Keivan Majidi Film, Iran, 2020

GIURIA ARCO CON GLI OCCHI DI DONNA Inter-religious jury Municipality of Arco

Religioni con gli occhi di donna / Religions Through Women’s Eyes

Chiara Lubich, Giacomo Campiotti, Film, Italy, 2021

Not My Mother's Baking, Remi M Sali, Film, 2020, Singapore

Yangzhen's Journey, Chengxu LAN Film, 2021, China

A Trial Before Monsoon, Shubham Sanjay Shevade, Short,  2021, India

Before Darkness, Mosayeb Hanaei, Short, 2019, Iran

Clay, Ardalan Zinati, Short, 2021, Iran

Dabur, Saeid Nejati, Short, 2020, Iran

Eva's Comet, Jd Shapiro, Alfonso Antolin, Short, 2020, Spain

Family Story, Rendro Aryo, Short, 2020, Indonesia

Nazima, Berik Zhakhanov, Short, 2021, Kazakhstan

Waiting for Maria, Ariana Cooper Bermúdez, Short , 2021, United States

Walking Corpse, Promise John Jonathan, Short, 2020, Nigeria

Rudhira, Madhu Ranganath, Short, 2021, India

 

GIURIA CENTRO MISSIONARIO DIOCESANO E PASTORALE DELLE MIGRAZIONI / Jury Diocesan Missionary Center and Migration Pastoral

Migrazioni e Coesistenza / Migrations and Coexistence

There is No Other Place (The Church), Anat Tel, Doc, 2021, Israel

SEMBÉ - Viaggio ai margini della foresta africana, Marcello Canadese, Emmanuele Pepè, Doc Short, 2020, Italy

The Pilgrimage to Magdalena, Alex La Pierre & Jerry Haas, Doc Short, 2021, United States

The Tour Of Dreams, Madis Ligema, Taavi Arus, Doc Short, 2021, Estonia

Man of God, Yelena Popovic, Film, 2020, United States

Neighbours, Mano Khalil, Film, 2021, Switzerland

Yerusalem, The Incredible Story of Ethiopian Jewry, Levi Zini, Doc, 2021, Israel

294 notes, Julie Gaston, Short, 2021, Germany

 

GIURIA  CONSERVATORIO MUSICALE F.A.BONPORTI, TRENTO / Jury of the Music Conservatory “F.A. Bonporti” Trento

Miglior Colonna Sonora / Best Soundtrack

Mother of Apostles, Zaza Buadze, Film, Ukraine, 2020

Shambala, Artykpai Suiundukov, Film, 2019 , Kyrgyzstan

The Poor People, Lolita Naranovich, Short, 2020, Russian Federation

Shabbat!!, Telio F. Espinoza, Short, 2020, Mexico

Hinterland, Vito Ranucci, Doc Short, 2021, Italy

 

GIURIA PONTIFICIA UNIVERSITà SALESIANA / Jury Salesian Pontifical University

Nuovi Sguardi / New Gazes

                       Chiara Lubich, Giacomo Campiotti, Film, 2021, Italy

                       Father Pablo, José Luis-Isoard Arrubarrena, Film, 2021, Mexico

                       Not My Mother's Baking, Remi M Sali, Film , 2020, Singapore

                       Regina , Alessandro Grande, Film, 2021, Italia

                       L'Incontro, Salvatore Romano, Film, 2020, Italia

                       294 notes, Julie Gaston, Short, , 2021, Germany

                       Congenital, Saman Hosseinpuor-Ako Zandkarimi, Short, 2021, Iran, Islamic Republic of

                       Family Story, Rendro Aryo, Short, 2020, Indonesia

                       Hands, Amen Sahraei , Short, 2021, Iran

                       Late Kaddish, Roy Alon, Short, 2020, Israel

                       Lifeline:The Brothers Who Hold the Same Breath,Abdullah Şahin,Short, 2021, Turkey

                       Nothing Is Real, Except This One Thing, Brandon Clarke, Short, 2020, South Africa

                       Time to eat, Seongsik Lee, Short, 2021, Korea, Republic of

                       Waiting for Maria, Ariana Cooper Bermúdez, Short, 2021, United States

                       Shabbat!!, Telio F. Espinoza, Short, 2020, Mexico

 

GIURIA CINEMAMORE / Jury CinemAMoRe

Popoli e religioni / Peoples and Religions

 

Homo Peregrinus, Andrzej Świech, Doc Short, 2020, Poland

In bici da Rovereto ad Auschwitz, Giampaolo Calza, Doc Short,2019,  Italy

The Karma, Ashutosh Joshi, Doc Short, 2021, India

Wojtyla, il senso della fede, Giorgia Furlan, Doc Short, 2021, Italy

Three Mothers, Esra Laske, Doc, 2020, Germany

Eight Mothers, Jacek Komorowski, Doc Short, 2020, Germania

Fire and Flowers, Benny Aynick-Abhijith Suresh, Doc Short, 2021, India

Omar and Us, Maryna Er Gorbach-Mehmet Bahadir Er, Film, 2019, Turkey

Regina, Alessandro Grande, Film, 2021, Italia

My Israeli Friend, Hermann Weiskopf, Doc Short, 2021, Austria

Congenital, Saman Hosseinpuor-Ako Zandkarim, Short, 2021, Iran, Islamic Republic of

 

GIURIA DOLOMITI / Jury Dolomites

Nello spirito delle Dolomiti / In The Spirit Of Dolomites

 

The Sacred Woods, Abdallah chamekh, Doc, 2020, Tunisia

Twenty Years Now, Sandro Bozzolo, Doc, 2020, Italy

Los icaros de Shetanbeka, Felippe Martin, Doc Short, 2020, Canada

Shambala, Artykpai Suiundukov, Film, 2019, Kyrgyzstan

The Blue Girl, Keivan Majidi, Film, 2020, Iran, Islamic Republic of

 

GIURIA SIGNIS 

Signis

                               Assegnato tra tutte le nominations della Giuria 

                       All the films nominated for the Jury are eligible 

GIURIA FILM FOR OUR FUTURE

Film For Our Future

 

Be Yourself, Gül Yildirim, Animation, 2021, Turkey

Community Heroes: Mamadou Baldé, Pedro Serrazina, Animation, 2020, Portugal

Four Stones, Francesco Rosso, Animation, 2021, Estonia

In the Desert (3rd episode of the series "Jesus, the Story of a Word"), Antoine Robert, Animation, 2020, France

Moth, Wai Ying Tiffany Tong, Animation, 2020, Hong Kong, Norway, United Kingdom

The Promise Of The Promised Land, Felix Kiner, Animation, 2021, United States

294 notes, Julie Gaston, Short, 2021, Germany

Congenital, Saman Hosseinpuo- Ako Zandkarimi, Short, 2021, Iran, Islamic Republic of

Family Story, Rendro Aryo, Short, 2020, Indonesia

Hands, Amen Sahraei, Short, 2021, Iran, Islamic Republic of

Late Kaddish, Roy Alon, Short, 2020, Israel

Lifeline: The Brothers Who Hold the Same Breath, Abdullah Şahin, Short, 2021, Turkey

Nothing Is Real, Except This One Thing, Brandon Clarke, Short, 2020, South Africa

Time to eat, Seongsik Lee, Short, 2021, Korea, Republic of

Waiting for Maria, Ariana Cooper Bermúdez, Short , 2021, United States

Premi della Giuria Internazionale
Premi della Giuria SIGNIS
Premi delle Giurie Speciali